Ailsa Bay 2011, Paddy's Milestone, The Duchess, 10yo

ailsa bay 2011 the duchess 10yr
RegioLowland
Leeftijd10 jaar
DistillerAilsa Bay Distillery
BottlingThe Duchess in the Game & Wildlife Series
Vatbourbon cask (teaspooned)
Alcoholpercentage54,6%
Vat nummer801804
Fles nummer1 van 213
Non-chillfilteredja

Onze notities:

Ailsa Bay is de nieuwste distilleerderij van William Grant & Sons. Het is gelegen naast de Girvan grain distillery, vlakbij de plek waar tot 1975 de single malt van Ladyburn werd gestookt. De productie startte in 2007, nadat de bouw in slechts negen maanden was voltooid. De totale capaciteit bedraagt 5 miljoen liter pure alcohol per jaar. 

De bouw van Ailsa Bay was noodzakelijk geworden door de almaar stijgende vraag naar Grant's blended whisky. De benodigde spirit kon niet in voldoende mate worden geleverd door Grant's andere distilleerderijen, zoals Balvenie, Glenfiddich en Kininvie. Door de grote capaciteit van Ailsa Bay én het ruimtegebrek op het terrein van de Balvenie distilleerderij is in 2010 de Kininvie distilleerderij gesloten. Het is nog niet bekend of er van Ailsa Bay ooit officiële single malt bottelingen zullen verschijnen. 

Van de bottelaar: Deze whisky werd geproduceerd in de Ailsa Bay-distilleerderij en werd eerder op de markt gebracht als Dalrymple. Aangezien William Grant & Sons niet toestaat dat onafhankelijke bottelingen onder deze merknamen worden vrijgegeven, heeft de bottelaar deze release Paddy's Milestone genoemd als geografische referentie (Ailsa Craig Lighthouse). Hoewel de whisky officieel ook als een blend moet worden geëtiketteerd, kan men ons verzekeren dat het in feite een single malt met een theelepeltje andere whisky is. 

Notes van Thijs (Words of Whisky):
Archetypisch voor de traditionele Lowlands-stijl, maar verwacht geen lichte, toegankelijke single malt.

Neus: bloemenhoning, grasachtige accenten en suikerspindruiven, gevolgd door abrikozen en perziken, met een klein vleugje verkoold eikenhout. Aan het einde een beetje citrusyoghurt. 
Smaak: goed, romig mondgevoel met kruidnagel en witte peper bij aankomst, gevolgd door wat bijenwas, witte druiven, groene appels en gedroogd gras, maar ook wat berkenhout. 
Afdronk: Hints van vers gemaaid gras, suikerspin en golden syrup.

Geschonken in de volgende proeverij:

  • donderdag 14 november 2024

    Nummer 6 in de line-up.

    Deze whisky gaf ook weer "vocht" voor discussie en benadrukte de stelling, dat whiskyproeven een zeer subjectieve "sport" is. In eerste instantie bleek de neus een beetje reukloos, je moest hem flink wakker schudden om er wat uit te krijgen. Iemand vond hem een beetje Arran-achtig en hij leek hem nog niet helemaal klaar. Zou nog wat meer body moeten krijgen. Dus mogelijk te jong? De smaak zit een beetje verstopt, de afdronk is lekkerder dan de whisky zelf.

    Maar ook een voorjaarswhisky met voorjaarsbloemen en huppelende lammetjes. Licht, fruitig, zomers, frisse appels, maar ook boterig en bloemig. Een mooi ballet, maar nog geen prima donna. De neus schept een hoop verwachtingen, maar de whisky maakt het nog niet helemaal waar. Hij moet nog een beetje oefenen. Mogelijk had een ander vat het wat meer diepte gegeven. Een voor ons een onverwachte 5e plaats in deze proeverij.